Zmiana miejsca szkolenia:
Szkolenie odbędzie się w sali konferencyjnej Hotelu Światowit, Łódź, Al. Kościuszki 68 (róg Kościuszki i Zamenhofa), lokalizacja:
http://swiatowit.centrumhotele.pl/kontakt,pl.html
w godz. 10.00-15.00



Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 1 kwietnia 2015 roku, o godz. 10.00 w siedzibie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi, ul. Zamenhofa 10, I piętro, sala szkoleń - organizuje szkolenie nt.:

Intensyfikacja dochodów cywilnoprawnych


Szkolenie przeznaczone dla skarbników, osób zajmujących się w jednostkach samorządu terytorialnego dochodzeniem i egzekwowaniem dochodów cywilnoprawnych (użytkowanie wieczyste, dzierżawy, najem, zapłaty faktur, umowy w tym między innymi opłata za przedszkole i inne należności cywilnoprawne).

Wykład poprowadzi: Hanna Kmieciak – praktyk i teoretyk w dziedzinie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, kierownik Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych Urzędu Miejskiego, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu oraz studiów doktoranckich Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, autor książek „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej” oraz publikacji z dziedziny procedur podatkowych i publicznoprawnych „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu podatków lokalnych i finansów samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, biuletynów RIO oraz wydawnictw CH Beck i Wolters Kluwer Polska.

Czas wykładu: 6 godzin dydaktycznych.

Podczas spotkania omówione zostaną zagadnienia:

I. Należności cywilnoprawne – dochody jednostek samorządu terytorialnego.

Należności cywilnoprawne, np. użytkowanie wieczyste, dzierżawy, najem, czynsz, opłata za wodę, należność wynikająca z faktury i inne. Wygasanie zobowiązań cywilnoprawnych: Czy tylko zapłata powoduje zaspokojenie wierzyciela? Jak rozliczyć zobowiązanie uregulowane po terminie płatności. Czy dopuszczalne jest potrącenie? Co to jest wykonanie zastępcze i jak z niego korzystać? Jakie i kiedy przyznać ulgi w spłacie zobowiązań cywilnoprawnych. Czy do udzielenia ulgi konieczna jest uchwała rady miasta? W jakim trybie i w jaki sposób wierzyciel może udzielić ulg w spłacie zobowiązań cywilnoprawnych? Wezwanie do zapłaty, czyli pierwsze kroki, gdy dłużnik nie płaci zobowiązań. Odpowiemy na pytania: Czy zawsze należne są odsetki? Jaki rodzaj odsetek obowiązuje w dochodzeniu należności cywilnoprawnych? Upomnienie czy wezwanie do zapłaty? Czy można pobrać koszty upomnienia? Co powinno zawierać wezwanie do zapłaty? Czy i jakie koszty wezwania wskazywać? Kiedy, w jakim terminie, należy wystawić wezwanie do zapłaty? Egzekucja należności cywilnoprawnych, czyli wszystko o tytułach wykonawczych. Zajmiemy się takimi problemami jak: Postępowanie upominawcze czy nakazowe zmierzające do wyegzekwowania długu. Rola sądu w dochodzeniu należności cywilnoprawnych na rzecz miasta. Tytuł egzekucyjny a tytuł wykonawczy. Kto, na czyj wniosek i w jaki sposób nadaje klauzulę wykonalności. Zabezpieczenie zaległości, czyli jak wpisać hipotekę. Rola komornika sądowego: Kiedy i kto wnioskuje o egzekucję należności cywilnoprawnych? Jakie środki egzekucyjne przysługują w egzekucji komorniczej? Jak przyśpieszyć ściąganie długu przez komornika? Jak dłużnik może bronić sie przed egzekucją i jak powinien postąpić wierzyciel? Czy dłużnik może wnioskować o zawieszenie lub wycofanie tytułu wykonawczego? Kiedy wierzyciel może zawiesić lub wycofać tytuł wykonawczy. Wskazywanie majątku dłużnika – prawo czy obowiązek? Przysługujące środki egzekucyjne – co wierzyciel powinien o nich wiedzieć i do czego ta wiedza jest potrzebna. Środki ostateczne, czyli egzekucja z nieruchomości – kiedy i w jaki sposób wierzyciel ma po nią sięgać? Kolejność zaspokajania wierzycieli w egzekucji z nieruchomości. Egzekucja a upadłość i likwidacja przedsiębiorcy. Krajowy rejestr dłużników, czyli czy i w jaki sposób ujawniać zaległości? Komu udzielać informacji o dłużnikach gminy? Czy firma windykacyjna może ściągać należności cywilnoprawne na rzecz miasta? Jak liczyć termin przedawnienia zobowiązań cywilnoprawnych i kto za to odpowiada?

II. Pytania i dyskusja.

Informujemy, że szkolenie jest płatne.

Należność w kwocie 250,00 zł od osoby prosimy wpłacać na konto wskazane w rachunku wystawionym po szkoleniu.

Zgłoszenia (w załączeniu: Formularz zgłoszenia) prosimy przesyłać do dnia 13 marca 2015 roku:
- poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem: www.szkolenia.lodz.rio.gov.pl
- pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub
- faksem na numer: (42) 636 74 24

Uwaga - ilość miejsc ograniczona

Brak pisemnej rezygnacji ze szkolenia najpóźniej na 3 dni przed jego terminem jest równoznaczny z obciążeniem Państwa należnością za szkolenie. Odwołanie powinno zostać przekazane do Wydziału Informacji Analiz i Szkoleń na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2024 Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi.

Realizacja strony w oparciu o CMS Joomla: Joomedia