INFORMACJA: przedłużono termin przyjmowania zgłoszeń do 10 września 2015 roku

Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 14 września 2015 roku, o godz. 10.00 w siedzibie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi, ul. Zamenhofa 10, I piętro, sala szkoleń - organizuje szkolenie nt.:


Intensyfikacja dochodów publicznoprawnych


Szkolenie przeznaczone jest dla skarbników, księgowych, osób zajmujących się w jednostkach samorządu terytorialnego dochodzeniem i egzekwowaniem dochodów publicznoprawnych (opłata za zajęcie pasa drogowego, opłata za umieszczenie urządzeń infrastruktury w pasie drogi, opłata za wycinkę drzew, opłata od wzrostu wartości nieruchomości, grzywny nałożone w drodze mandatu, opłata eksploatacyjna, opłata adiacencka) na rzecz jednostki samorządu terytorialnego.

Wykład poprowadzi: Hanna Kmieciak – praktyk i teoretyk w dziedzinie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, kierownik Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych Urzędu Miejskiego, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu oraz studiów doktoranckich Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, autor książek „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej” oraz publikacji z dziedziny procedur podatkowych i publicznoprawnych „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu podatków lokalnych i finansów samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, biuletynów RIO oraz wydawnictw CH Beck i Wolters Kluwer Polska.

Czas wykładu: 6 godzin dydaktycznych.

Podczas spotkania omówione zostaną zagadnienia:

I. Dochodzenie należności publicznoprawnych.

Nie mniej ważne od podatków są dochody z tytułu należności publicznoprawnych, np. opłata za zajęcie pasa drogowego, opłata za umieszczenie urządzeń infrastruktury w pasie drogowym, opłata od wzrostu wartości nieruchomości (renta planistyczna), opłata za wycinkę drzew, grzywny w drodze mandatu, zwrot nienależnie pobranych zasiłków w zakresie pomocy społecznej i inne. Przepisy regulujące dochodzenie i egzekwowanie należności publicznoprawnych na rzecz gminy. Rola Kodeksu postępowania administracyjnego, Ordynacji podatkowej, ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i innych ustaw szczególnych. Moment powstania zobowiązania i terminy płatności. Odpowiedzialność zobowiązanego i współzobowiązanych za należności niepodatkowe publicznoprawne, w tym odpowiedzialność solidarna. Zabezpieczenie wykonania zobowiązań niepodatkowych publicznoprawnych. Czy zaległość można wpisać na hipotekę? Czy przysługuje zastaw skarbowy? Postępowanie z zaległością. Odsetki za zwłokę. Kiedy wierzyciel ma obowiązek naliczyć odsetki? W jakiej wysokości? Jak postępuje z wpłatą po terminie płatności? Czy zawiadamia zobowiązanego o rozliczeniu dokonanej wpłaty i w jaki sposób? Ulgi w spłacie zobowiązań niepodatkowych publicznoprawnych. Czy i na podstawie, komu i jakich ulg udzielać? Czy opłatę można umorzyć? Czy i na jakiej podstawie przysługuje umorzenie z urzędu? Co z odroczeniem płatności zobowiązania i rozłożeniem na raty? Kiedy stosujemy i jakie przepisy (przepisy szczególne)? Rola uchwał, decyzji i oświadczeń woli w ulgach w spłacie zobowiązań publicznoprawnych. Przedawnienie należności niepodatkowych publicznoprawnych. Czy istnieją przerwy biegu terminu przedawnienia? Jak przedawnić zobowiązanie. Przypadki szczególne, czyli przedawnienie mandatów. Nadpłata należności niepodatkowych publicznoprawnych i jej zwrot. Odpowiedzialność spadkobierców i osób trzecich za zaległości niepodatkowe publicznoprawne. Kto jeszcze, oprócz zobowiązanego, odpowiada za zaległości publicznoprawne? Egzekucja, czyli przymusowe ściąganie zaległości niepodatkowych publicznoprawnych. Upomnienie czy wezwanie do zapłaty? Do kogo kierować i jak wystawić tytuł wykonawczy? Podstawa prawna prowadzenia egzekucji. Przebieg postępowania egzekucyjnego i jego istotne elementy.

II. Pytania i dyskusja.

Informujemy, że szkolenie jest płatne.

Należność w kwocie 250,00 zł od osoby prosimy wpłacać na konto wskazane w rachunku wystawionym po szkoleniu.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 4 września 2015 roku 10 września 2015 roku wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy on-line dostępny pod adresem: www.szkolenia.lodz.rio.gov.pl


Uwaga - ilość miejsc ograniczona

Brak pisemnej rezygnacji ze szkolenia najpóźniej na 3 dni przed jego terminem jest równoznaczny z obciążeniem Państwa należnością za szkolenie. Odwołanie powinno zostać przekazane do Wydziału Informacji Analiz i Szkoleń na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2024 Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi.

Realizacja strony w oparciu o CMS Joomla: Joomedia