Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi uprzejmie informuje, że w dniu 3 kwietnia  2013 roku, o godz. 10.00 w siedzibie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi, ul. Zamenhofa 10, I piętro, sala szkoleń  - organizuje szkolenie nt.:


„Praktyczne aspekty zarządzania długiem i finansami jst”


Program szkolenia:
 
1.    Wprowadzenie – dlaczego zarządzanie długiem?
Co jest przyczyną obecnych problemów z zadłużeniem? Wpływ kryzysu finansowego na świecie i kondycji makroekonomicznej Polski na sytuację samorządów w Polsce w zakresie finansowania i zadłużania. Obecna sytuacja w sektorze bankowym. Zmiany w prawie finansów publicznych jako bodziec do zarządzania długiem (i szerzej: finansami) w jst.
 
2.    Kryteria oceny zdolności kredytowej jst, rola nadwyżek budżetowych i wskaźnika z art. 243 ufp, oceny ratingowe
Jakie kryteria biorą pod uwagę banki i agencje ratingowe oceniając jst? Skale ratingowe międzynarodowe i krajowe. Ratingi a bankructwa.
 
3.    Podstawowe zasady i cele bezpiecznego zarządzania długiem, rola WPF
Strategia i cele zarządzania długiem w jst. Omówienie ryzyk: refinansowania, stopy procentowej i prawnego. Co wpływa na powiększenie bezpieczeństwa długu jst?
 
4.    Uwarunkowania wyboru instrumentów dłużnych (kredyt a obligacja)
Omówienie kryteriów wyboru różnych źródeł finansowania (obligacje, kredyty komercyjne, kredyty preferencyjne) w zależności od możliwości i potrzeb danej jednostki.
 
5.    Studium przypadku – wpływ emisji obligacji na bezpieczeństwo finansowe gminy
Przedstawienie programu emisji obligacji jednej z gmin na tle jej sytuacji finansowej. Omówienie wpływu emisji na bezpieczeństwo finansowe tej jednostki i na poszczególne ryzyka.
 
6.    Praktyczne aspekty emisji obligacji komunalnych
Czym są i jakie mają zalety obligacje komunalne z punktu widzenia skarbnika. Jak praktycznie podejść do emisji obligacji komunalnych i jak ten proces przebiega.
 
 
Szkolenie  będzie prowadził Pan Mariusz Gołaszewski – specjalista w zakresie zarządzania długiem
 
Informujemy, że szkolenie jest płatne.
Należność w kwocie 230,00 zł od osoby prosimy wpłacać na konto wskazane w rachunku wystawionym po szkoleniu.
Brak pisemnej rezygnacji ze szkolenia najpóźniej na 3 dni przed jego terminem jest równoznaczny z obciążeniem Państwa należnością za szkolenie. Odwołanie powinno zostać przekazane telefonicznie do Wydziału Informacji Analiz i Szkoleń  (P. Karolina Jarosińska)  lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoszenia (w załączeniu Formularz zgłoszenia) prosimy przesyłać  do  dnia 22 marca 2013 roku:
-        poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem: www.lodz.rio.gov.pl/szkolenia
-        pocztą  elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub
-        faksem na numer: (42) 636 74 24
 
Uwaga: w przypadku dużej ilości chętnych Izba dopuszcza możliwość zmiany miejsca szkolenia. Informacja w tym zakresie przekazana zostanie na adresy e-mail podane w zgłoszeniach oraz zamieszczona na stronie www Izby.
 
Informujemy, że zawiadomienie o szkoleniu zostało przekazane w formie elektronicznej do wszystkich JST na adresy wskazane do kontaktu z Regionalną Izbą Obrachunkową w Łodzi.

Copyright © 2024 Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi.

Realizacja strony w oparciu o CMS Joomla: StudioAlfa.pl