Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych po analizie założeń programu Leader, wdrażanego w Polsce jako tzw. Pilotażowy Program Leader+ za środki unijne pochodzące z Sektorowego Programu Operacyjnego „ Rolnictwo” oraz po zapoznaniu się z problemami lokalnych grup działania (LGD) w zakresie finansowania projektów, stoi na stanowisku, że lokalne grupy działania będące w istocie nowymi organizacjami - nie dysponujące majątkiem oraz środkami finansowymi chcąc przystąpić do II schematu programu Leader mogą ubiegać się o środki finansowe z wykorzystaniem następujących możliwości prawnych:
  1. możliwość uzyskania pożyczki z gminy lub gmin, na terenie, których będzie realizowany projekt. Podstawa prawna to art. 18 ust. 2 pkt. 9 lit. i) ustawy o samorządzie gminnym, art. 194 ustawy o finansach publicznych i art. 86 ufp. Realizowane zadanie przez LGD (działającą w formie fundacji, stowarzyszenia lub związku stowarzyszeń) musi znaleźć swe odzwierciedlenie w zadaniach gminy wynikających z ustawy o samorządzie gminnym ( art. 7) lub innych ustaw.
  2. uzyskania kredytu pomostowego z banku komercyjnego z poręczeniem gminy. Podstawa prawna zawiera się w art. 18 ust. 2 pkt 9 lit i) usg oraz art. 86 ufp. Należy wskazać również przepis prawa materialnego ustawy o samorządzie gminnym lub innej ustawy wskazujący na realizację zadania publicznego należącego do kompetencji samorządu gminnego. Poręczenie gminy wpływa na kształtowanie się wskaźnika 15 – 12 %, o którym mowa w art. 169 ust. 1 i 2 ufp.
  3. Dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na podstawie art. 176 ust. 2 ufp. Należy zauważyć, że fundacje ze względu na brzmienie art. 30 ufp nie mogą być tworzone ze środków publicznych – oznacza to również niemożliwość przekazania środków fundacji celem przystąpienia do II schematu programu Leader. Lokalna grupa działania funkcjonująca w formie fundacji ma jednak możliwość ubiegania się o środki finansowe na podstawie art. 176 ufp w związku z art. 4 i 11 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w drodze otwartego konkursu ofert. Dotacja może obejmować zarówno koszty kwalifikowane, jak i niekwalifikowane.

Copyright © 2024 Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi.

Realizacja strony w oparciu o CMS Joomla: Joomedia